O projekcie
Badania wskazują, że ludzie na całym świecie doświadczają coraz większej samotności oraz izolacji społecznej. Oba zjawiska powodują silną reakcję stresową organizmu i niosą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Obecnie szacuje się, że izolacja społeczna przynosi więcej szkód zdrowotnych niż palenie do 15 papierosów dziennie, otyłość, brak aktywności fizycznej i zanieczyszczenie powietrza. Stanowi to motywację do prowadzenia badań przez naukowców na całym świecie.
Głównym celem projektu jest zbadanie relacji pomiędzy izolacją społeczną i samotnością a parametrami fizjologicznymi, takimi jak modulacja bólu, stres oksydacyjny czy występowanie stanów zapalnych. W badaniu analizowany jest także szereg dodatkowych zmiennych, jak np. wielkość i funkcje sieci społecznych, doświadczanie wsparcia od najbliższych, klarowny obraz swojej tożsamości, poziom stresu i depresji czy percepcja dotyku fizycznego.
Projekt składa się z dwóch części: pomiarów psychologicznych i fizjologicznych.
Pierwsza część polega na wypełnieniu kwestionariuszy dostępnych w formie online. Druga część przeprowadzana jest w laboratorium. Polega na badaniu progów czucia i endogennej modulacji bólu. Osoby badane proszone są także o oddanie próbki śliny, w której oznaczone zostaną markery biologiczne.
Za udział w badaniu przewidziana jest gratyfikacja finansowa w wysokości 100 zł brutto.