Etapy badania
Etap 1. Formalności
Na początku zostaniesz poproszony o przeczytanie i podpisanie formularza świadomej zgody. Będzie też potrzebny numer Twojego dowodu osobistego oraz numer konta bankowego do wypłaty wynagrodzenia za badanie. Warto przygotować je wcześniej.
Etap 2. Badanie dotyku społecznego
Na początku, na skórze Twojego odsłoniętego przedramienia zostanie oznaczony kwadrat wielkości 10 cm x 5 cm. Następnie badacz wolno i delikatnie pogładzi to miejsce miękkim pędzelkiem. Ma to na celu aktywację włókien nerwowych C-tactile, które odpowiadają za selektywne przewodzenie bardzo konkretnych bodźców dotykowych. Twoim zadaniem będzie ocena przyjemności dotyku (a tak naprawdę efektywności działania włókien CT) za pomocą skali 0 (neutralnie) – 10 (najwyższa przyjemność dotyku, jakiej doświadczyłem)
Etap 3. Badanie progów czucia i modulacji bólu
Wyznaczenie progów czucia bólu
Na tym etapie procedury wyznaczone zostaną progi czucia bólu. W tym celu do Twojego prawego przedramienia badacz 3 razy przyłoży algometr (małe urządzenie wytwarzające nacisk). Twoim zadaniem będzie poinformowanie badacza w momencie, w którym zaczniesz odczuwać jakikolwiek ból. Badacz zapisze wartości i uśredni wynik, by wykorzystać go do pomiaru endogennej modulacji bólu.
Badanie endogennej modulacji bólu
W tym celu badacz przyłoży do Twojego przedramienia algometr wytwarzając nacisk o średniej wartości wyznaczonej poprzednio. Zostaniesz także poproszony o ocenę bólu w skali 0-10. Na drugie przedramię badacz założy Ci mankiet ciśnieniowy, i napompuje go do 240 mm Hg (30 kPa). Powtórnie ocenisz poziom bólu. Następnie mankiet zostanie zdjęty, a Ty po raz ostatni ocenisz poziom bólu na skali.
Etap 4. Pobranie prób
W ostatnim etapie badania zostaniesz poproszony o oddanie próbki śliny do jednorazowej probówki. Zostanie w niej oznaczony poziom różnych biomarkerów, m.in. stresu oksydacyjnego, stanu zapalnego
i bólu.